تبلیغات
زیست شناسی شهر تهران - پرده از راز مکانیسم بویایی انسان برداشته شد

پرده از راز مکانیسم بویایی انسان برداشته شد

پنجشنبه 7 آذر 1392 11:35 بعد از ظهر

نویسنده : گروه زیست شناسی شهر تهران

محققان دانشگاه واشنگتن واقع در سنت لوئیس، با تحلیل سیستم بویایی ملخ، از راز مکانیسم بویایی انسان پرده برداشتند.محرک های محیطی، نورون های واقع در مغز را تحریک می کنند و این امر منجر به واکنش فرد می شود؛ ولی اغلب در آن واحد بیش از یک بو در محیط وجود دارد و نحوه تفکیک آن توسط مغز، برای دانشمندان سوال بوده است؛ مغز چگونه بوهای مختلف را به طور همزمان پردازش می کند.


بهترین گزینه برای پاسخ به این سوال، ملخ است. سیستم بویایی ملخ بسیار ساده است و به راحتی می توان فعالیت های عصبی این حشره را بررسی کرد. تحقیقات نشان می دهد که رایحه های متفاوت فعالیت نورون های مغزی ملخ را تحریک می کند و به این حشره اجازه می دهد که با وجود بوهای مختلف در محیط، آن ها را تفکیک کند.

در این آزمایش، چند پاف از رایحه های متفاوت با استفاده از یک پمپ بادی کنترل شده، توسط کامپیوتر به گیرنده های بویایی ملخ وارد شده است. نورون های گیرنده بویایی مشابه با نورون های حسی بینی انسان، در شاخک های ملخ قرار دارد.

زمانی که دستگاه بادی به شاخک ملخ پاف می کرد، یک برگ علف به عنوان پاداش به این حشره داده می شد تا مغزش شرطی شود. در واقع هدف از این آزمایش، بررسی واکنش مغز ملخ به بو است. مدت زمان پاسخ این حشره، کمتر از نیم ثانیه است.

هنگامی که عطر اسپری شده تغییر می کند، فعالیت عصبی ملخ بررسی می شود.

دراین آزمایش مشخص شده است که تنها چند میلی ثانیه طول می کشد تا مغز ملخ بوی متفاوت را تشخیص دهد.

علاوه بر شناسایی مکانیسم بویایی انسان، این آزمایش کاربرد دیگری نیز در ساخت ابزار سنجش شیمیایی، ازجمله دستگاه سنجش الکل دارد.

نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature Neuroscience منتشر شده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 7 آذر 1392 11:36 بعد از ظهر