تبلیغات
زیست شناسی شهر تهران - تفاوت مغز زنان و مردان

تفاوت مغز زنان و مردان

یکشنبه 24 آذر 1392 05:34 بعد از ظهر

نویسنده : گروه زیست شناسی شهر تهران

اسکن‌های جدید تفاوت واقعی در ساختاربندی مغز زنان و مردان برای انجام مسؤولیت‌های چندگانه و منفرد را به نمایش می‌گذارند.

دانشمندان دریافتند مغز زنان برای انجام چند مسؤولیت، و مغزهای مردان، برای انجام یک مسؤولیت منفرد اما پیچیده ساختاربندی شده است، چه این مسؤولیت خواندن یک نقشه، چه پختن غذا باشد. آنها از مغز ۹۴۹ زن و مرد جوان در بزرگ ترین تحقیق از این دست اسکن گرفتند و با استفاده از تصویربرداری ام.آر.آی، از ارتباطات موجود بین بخش های مختلف مغز آن ها نقشه برداری کردند.

آن ها دریافتند زنان دارای اتصالات بسیار بهتری بین سمت راست و چپ مغزشان هستند، در حالی که مردان فعالیت شدیدتری را درون بخش های منفرد مغز و بویژه مخچه بروز می دهند. این بخش مهارت های حرکتی آن ها را کنترل می کند. مردان همچنین دارای اتصالات بهتری بین بخش عقب و جلویی مغزشان هستند که این امر توانایی بهتری به آن ها در درک سریع اطلاعات و استفاده فوری از آن برای عملی کردن چندین مسؤولیت را می دهد. این بدین معناست که آن ها در انجام اعمالی مانند یادگرفتن، شناکردن و همچنین پارک کردن خودرو بهتر عمل می کنند.

از سوی دیگر، زنان به طور مثال، در به خاطرآوردن یک چهره بهتر عمل می کنند و این به معنای وجود ارتباطات بهتر بین بخش های مختلف مغزشان است.

دکتر راگینی ورما، رهبر ارشد این مطالعه از دانشگاه پنسیلوانیا، و همکارانش ۴۲۸ مرد و ۵۲۱ زن بین سنین هشت و ۲۲ سال را مطالعه کردند و دریافتند که مغزهای زنان در اتصال قطعات مختف اطلاعات به یکدیگر بهتر عمل می کند. جزئیات این پژوهش درProceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 24 آذر 1392 05:35 بعد از ظهر