تبلیغات
زیست شناسی شهر تهران - علت اختلال در یادگیری و رفتار پرخاشگرانه

علت اختلال در یادگیری و رفتار پرخاشگرانه

شنبه 23 فروردین 1393 11:30 قبل از ظهر

نویسنده : گروه زیست شناسی شهر تهران

 نتایج مطالعات محققان دانشگاه بازل سوییس نشان می دهد که تمام اختلالات مربوط به یادگیری و رفتار خشن و پرخاشگرانه به دلیل عدم وجود یک نوع پروتئین در مغز است.

این پروتئین coronin 1 نام دارد.

تمام موجودات زنده قادر به حس سیگنال های مختلف از محیط و ترجمه آن به نشانه های بیوشیمیایی هستند. این فرآیند پیچیده باعث می شود که موجودات مختلف به محیط خود واکنش مناسب نشان دهند. برای این امر لازم است اطلاعات رسیده به مغز پردازش شود.برای مثال زمانی که قرار است مطلبی به حافظه سپرده شود، تحریک نورون ها باعث فعال شدن ژن های مربوط به این فرآیند می شود.

محققان دانشگاه بازل به کمک یک تیم تحقیقاتی پرده از راز پروتئین تکاملی coronin 1 برداشتند. این پروتئین باعث ارتباط بین محرک های خارج سلولی و فعال شدن نورون ها در انسان و موش می شود و نتیجه نهایی آن قابلیت یادگیری و حافظه است.

تحقیقات نشان می دهد که این پروتئین برای انتقال صحیح سیگنال ها در سلول های ایمنی ضروری است. پژوهشگران موش هایی را که فاقد پروتئین coronin 1 بوند از لحاظ مکانیسم مولکولی بررسی کردند. محققان در کمال تعجب مشاهده کردند موش های فاقد این پروتئین رفتار خشن و تهاجمی داشته وغیراجتماعی هستند؛ از طرفی در این موش ها رفتارهای وسواس گونه افراطی دیده شد. تحقیق های بیشتر نشان داد که نورون این موش ها برای یادگیری فعال نمی شود.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 23 فروردین 1393 11:31 قبل از ظهر