تبلیغات
زیست شناسی شهر تهران - طراحی نانوحامل دارویی مبتنی بر ویروس

طراحی نانوحامل دارویی مبتنی بر ویروس

دوشنبه 2 تیر 1393 04:08 بعد از ظهر

نویسنده : گروه زیست شناسی شهر تهران

پژوهشگران دانشگاه رایس آمریکا نانوحامل دارویی طراحی کردند که با استفاده از ساختار نوعی ویروس می تواند سلول های سرطانی را شناسایی و محتویات دارویی را رهاسازی کند.

این ویروس می تواند مانند یک صندوق پست عمل کند که 2 کلید ویژه دارد و با استفاده از آنها می توان محتویات دارویی موجود در ویروس را در مکان مناسب رهاسازی کرد.

جونگای سو و همکارانش با کار روی نوعی ویروس به نام AAV موفق به دستکاری آن شدند به طوری که این ویروس تنها با 2 نوع آنزیم پروتئاز باز می شود. پروتئازها پروتئین هایی هستند که می توانند دیگر پروتئین ها را شکسته و از بین ببرند. از آنجایی که محل های تومور سرطانی دارای پروتئازهای ویژه ای است، می توان این ویروس ها را به گونه ای طراحی کرد که روی سلول های سرطانی اثر بگذارند و آنها را از بین ببرند.

سو با بیان اینکه ویروس AAV به عنوان حامل در ژن درمانی استفاده می شود، توضیح داد: در این تحقیق به دنبال ترکیبات زیستی ویژه ای در سطح گیرنده های سلول های بیمار بودیم؛ آنچه پیش از این مشخص شده بود در سلول های سرطان، پروتئازهای ویژه ای در دیواره سلولی ایجاد می شود که سلول های ایمنی بدن را فیلتر می کند و موجب ایجاد اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

وی افزود: تصمیم گرفتیم ویروسی بسازیم که داروی موردنظر را به محل تومور حمل کند، این داروها درون ویروس قفل شده و تنها زمانی که پروتئاز ویژه سلول های سرطانی وجود داشت، قفل ویروس باز شده و دارو در درون تومور رهاسازی می شد.

سو ادامه داد: این ویروس ها می توانند به سطح سلول سرطانی متصل شوند و دارو را رهاسازی کنند. این دارو سلول سرطانی را از بین می برد و یا حامل ژن هایی است که می تواند مشکل سلول بیمار را حل کند.

وی افزود: اگر ما به دنبال یک نوع پروتئاز باشیم آن وقت این پروتئاز می تواند در هر کجای بدن یافت شود بنابراین عملکرد ویروس دچار مشکل می شود. اما اگر 2 نوع پروتئاز مختلف مدنظر باشد، آنگاه می توان مطمئن بود که تنها سلول سرطانی مورد هدف ویروس قرار می گیرد.

این محققان قصد دارند با تغییر طراحی این ویروس، علاوه بر شناسایی پروتئازها، غلظت آنها را نیز اندازه گیری کنند.

نتایج این تحقیق در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 2 تیر 1393 04:09 بعد از ظهر